Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСпорт

ИСТОРИСКАТА ТИТУЛА НА ЃОКОВИЌ! Новак посилен од противникот и сите проблеми! Торино е ОСВОЕНО!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Каспер Рудо со 2-0 во сетови и го освои Завршниот турнир во Торино.

Ѓоковиќ беше подобар од Руд по околу час и половина тенис, во сетови – 7:5, 6:3 – и со 35 години стана најстариот шампион на Завршниот турнир досега.

Со тоа го освои шестиот Финален турнир во кариерата, прв по седум години и се израмни со Роџер Федерер по бројот на титули во ова натпреварување.

Ова е петта титула за Новак во 2022 година, а ќе ја заврши на петтото место на АТП-листата, но дефинитивно како најдобар тенисер на планетата.

Со победата во Торино, тој го собори и рекордот за освоени парични награди на еден турнир во историјата на тенисот, бидејќи ќе добие чек од 4.740.300 долари.

Новак одлично го започна натпреварот и веднаш му даде до знаење на Руда дека не сака да губи време, но не беше доволно концентриран во клучните моменти.

Во вториот натпревар потроши 15:40 со слаба игра, а потоа се извлече од 0:30 во следниот натпревар.

Во средината на првиот сет беа забележани немили сцени и јасно можеше да се заклучи дека српскиот тенисер не е ни блиску до стопроцентна физичка подготвеност, но тоа не влијаеше претерано на неговата игра.

Следната шанса Србинот ја имаше при 4:3 кога повторно ужасно се врати на паузата, па беше мирно до 6:5. И потоа…

Прво форхенд бомба за 30:30, па милиметарски прецизен предизвик со кој Новак се спаси и го освои следниот поен, а потоа ја чекаше грешката на Рудо за да го заврши првиот сет.

Вториот сет започна слично како и првиот. Ѓоковиќ сервираше совршено, а Руд осцилираше.

Првите шанси се појавија веќе во четвртиот гем од сетот кога Новак освои четири поени во низа на реваншот и му зададе клучен удар на противникот – и резултатски и во однос на самодовербата.

Руд не падна претерано и дефинитивно не се предаде, а голема шанса имаше во последниот натпревар од 30:30 часот, кога Новак некако го освои бодот по 36 шута.

Следуваше бомбастичен сервис и Новак го подобри резултатот со Руд на 4-0.

На крајот Ѓоковиќ загуби само 11 поени во 11 сервис гемови.