Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
АвтоЦентар

Тесла повлекува повеќе од 321.000 возила од американскиот пазар

Производителот на електрични возила Тесла повлекува повеќе од 321.000 возила од американскиот пазар бидејќи задните светла на автомобилите не работат наизменично, се вели во соопштението објавено денеска.

Производителот на електрични возила со седиште во Тексас рече дека повлекувањето опфаќа одредени возила Модел З за следната година и возила Модел У од 2020 до 2023 година.

Компанијата соопшти дека ќе спроведе ажурирање за да го поправи проблемот со задните светла, се вели во поднесокот до американската Национална администрација за безбедност на сообраќајот на патиштата.