Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Петровска: Лага и манипулација се обвинувањата за луксузната хациенда

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, најави дека ќе го тужи Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ, кој денес ја обвини дека во анкетниот лист не пријавила луксузна хациенда со базен во Радишани.

Петровска вели дека обвинувањата за непријавен имот се лага и груба манипулација.

„Имотот што бегалецот Ковачки го посочи никогаш не сум го поседувала. Единствено што поседував е плац што со уредни договори за купопродажба е отуѓен, односно продаден пред повеќе од десетина години. Безбедњакот, поранешниот воен разузнавач, кој беше дел од сценариото за 27 април и кој ги извиси и се огради од оние што ги поттикна на насилство, има рок од 24 часа да се извини за овие невистини, во спротивно ќе му биде поднесено тужба за клевета, а парите ќе ги донирам за жртвите од владеењето на неговиот Никола Груевски. Го повикувам да му се извини на семејството, кое е легален и чесен сопственик на овој имот, и да престане со нивните стари навики на незаконско следење и фотографирање. Жалам што Ковачки бега да зборува за успесите на Армијата, туку избра да се занимава со конструкции против мене, ама ова дрско и бескрупулозно однесување од негова страна нема ниту да ме заплаши ниту да ме поколеба да ја зборувам вистината“, рече министерката Петровска на прес-конференција организирана исклучиво за да одговори на обвинувањата од Ковачки.

Ковачки, исто така на прес-конференција, како дел од аферата „Тајни имоти – што крие власта од народот?“, објави дека министерката Петровска има непријавен луксузен имот во Радишани со објект кој е дивоградба.

Ковачки побара министерката да ја донира луксузната хациенда на здруженијата на бранителите од 2001 година и веднаш да си поднесе оставка.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе