Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

(ЕКСКЛУЗИВНО) Таравари: Во власта ќе влеземе само ако нема предвремени избори

Во интервју за Фронтлајн.мк, лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари пред денешната средба со премиерот Димитар Ковачевски истакана дека ќе стане дел од власта доколку се исполнат три услови. Како најважно Таравари истака дека бара гаранции дека нема да има предвремени парламентарни избори пред 2024 година. Како втор услов до Ковачевски, лидерот на Алијанса ќе побара самостојност, односно автономност во одлучувањето во ресорните министерства што ќе ги добијат… И како трето барање, е да има динамика тоа што ќе се договорат да се применува во пракса.

Тој не кажа кои министерства ќе ги бараат, туку истакна дека без разлика кои министерства ќе му се понудат сака да покаже дека може добро да ги менаџираат и да бидат во служба на граѓаните.

Како пример го наведе периодот кога беше дел од власта, односно министер за здравство и за кус период имаше значителни реформи во секторот.

На прашањето дали ќе се нафати да го води министерството за здравство, Таравари кратко одговори – „зошто да не“.

Тој додаде дека се партија со 8 пратеници и очекуваат соодветни ресори со кои што ќе раководат, но нема да се согласи да водат т.н „министерсвта за бурек“.

Љубиша Николовски

Камера, фотографија и монтажа: Ариан Мехмети

Извор Frontline.mk

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе