Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Измамил скопјанка претставувајќи се дека е вработен во странска амбасада – таа останала и без пасош и без пари

СВР Скопје поднесе кривична пријава против Б.Ж.(42) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“.

Во периодот од април до јули 2022 година, пријавениот со прикажување на лажни факти дека е вработен во амбасада на странска земја во Северна Македонија, довел во заблуда 37-годишна жена дека може да ѝ посредува при добивање пасош од таа држава, при што се стекнал со противправна имотна корист од 29.200 ден