Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Нуредини: Реафирмиранa е добрата и успешна соработка во областа животна средина

На денешната втора седница меѓу владите на Република Северна Македонија и Република Албанија ги потврдивме заложбите за интензивната соработка на двете земји давајќи пример за тоа како се градат добрососедски односи.

Седницата беше посветена на конкретни решенија за актуелни прашања со осебен фокус кон енергетиката кон којашто е свртено и вниманието на целиот свет.

Од аспект на заштита на животната срединa ресорните министерства веќе имаат изградено успешна соработка во прекугранично управување со водните и природните ресурси, конкретно со Охридското и Преспанското Езеро, управувањето со Дримскиот Басен како и прекуграничниот Биосферниот резерват на УНЕСКО Охрид- Преспа, за што се потпишани и реализирани повеќе договори и меморандуми за соработка.
Нови можности за сорабтока се отвраат и со прогласувањето на делот на Шар Планина во нашата држава за национален парк . Со поврзувањето и градењето на регионален пристап кон управување со заштитените подрачја кои граничат и природно се поврзуваат, НП Шар Планина, НП Маврово, НП Шари во Косово и споменикот на природата Коритник во Албанија се формира едно од трите најголеми заштитени подрачја во Европа , а тоа отвара нови можности за социо-економски развој.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе