Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Фрчат казни од полицијата: 648 санкции за брзо возење за само 1 ден (ВИДЕО)

Во текот на вчерашниот ден (13.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 648 возачи. Од нив 48 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 11 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа 316 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 332 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.