10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СПОРТИЗБОР

Ѓоковиќ: Вака е послатко и подобро

По два часа и 22 минути борба со Стефанос Циципас, Новак Ѓоковиќ излезе како победник.

Пред него е една недела и новото финале на Мастерсот во Париз, каде ги држи сите рекорди, а во недела има можност да ги „згусне“.

Мечот со Атињанецот во полуфиналето беше исцрпувачки и физички и психички.

„Не беше лесно физички да се издржи овој меч, особено по 2-2 во третиот сет во кој почувствував „жолта минута“, ако можам да кажам. И покрај тоа, успеав да ја задржам врската со него иако тој ја имав предноста од првиот сервис во сетот.Имав многу шанси и на почетокот на вториот и на почетокот на третиот сет, како и онаа неверојатна брејк точка при 4:4 кога го промашувам мојот форхенд и буквално останувајќи без здив по тој долг поен. И покрај сето тоа одигравме многу возбудлив меч и тенис. Се турнавме до крај, со големо учество и поддршка од публиката“, изјави Новак.

Ѓоковиќ е свесен дека по којзнае кој пат во кариерата го прекина мечот кога беше најтешко, во тај-брејкот од решавачкиот сет. Уште еднаш покажа колку е ментално силен.

„После сето тоа, требаше да се направи нешто за да се прекине овој натпревар во последен момент, со последните удари. Кој и да победи во таква ситуација, ќе беше сосема заслужен. Горд сум што учествував во таков натпревар, одигран против еден од најдобрите во светот на крајот од ваков турнир. Можев да го добијам овој натпревар порано, но, добро, требаше да биде вака, а со тоа можеби уште послатко и подобро“, додаде шесткратниот шампион на Париз.

Холгер Рун е полн со адреналин во моментов, има четири победи над Топ 10 играчи во последните четири дена.

Сите се сеќаваат на првиот натпревар на УС Опен во 2021 година кога Руне го зеде првиот сет против Новак, но не можеше да продолжи понатаму.

„Го познавам Холгер многу добро, бидејќи често тренираме на различни подлоги, а патот на неговиот успех го следев од јуниорско до денес. Многу ми се допаѓа, има одлична работна етика, опкружен е со прекрасно семејство и професионален тим. Мислам дека целосно го заслужува сега постигнатиот успех. Денес, кога има 15 години, светскиот играч потврдува дека ќе биде важен играч за иднината на тенисот и се надевам дека ќе можам да одложам Неговото освојување на првата Мастерс титула во кариерата Надвор од теренот сме одлични, на теренот се разбира ривали, а од мојата победа во четири сета на минатогодишниот УС Опен, Холгер се подобри многу физички и психички, игра многу смело и без калкулација.На некој начин ме потсетува на мене во раните фази на кариерата.Тој е голем борец кој сака натпреварувачки предизвик,со силен бекхенд и одлична дефанзивна,сака да ги остава срцето и нозете на теренот Тоа е убаво да се види и мислам дека е одлично за нашиот спорт“, вели Ѓоковиќ.

Новак нема многу време за одмор пред неделното финале кое започнува во 15 часот.

„Берсе е еден од моите омилени мастерс турнири и терени, резултатите секако го покажуваат тоа. Би го рангирал со Австралија опен и Вимблдон и во Мастерс селекцијата со Рим и Индијан Велс. Тоа е уште една важна причина зошто ќе бидам подготвен за финале затоа што знам како се опоравувам по ваков натпревар, имам рутина во тој процес. Му верувам на своето тело, на мојот тим и имам доволно време да направиме се за да биде се во најдобар ред“,заклучи Ѓоковиќ..