Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравјеНаука

ЕПОХАЛНО ОТКРИТИЕ: Жена која преживеала 12 видови на рак може да биде клучот за пронаоѓање лек за ракот

Жена која преживеала повеќе од десет различни тумори би можела да ја крие тајната на лекувањето на ракот, тврдат научниците.

На неименуваната 36-годишна пациентка и бил дијагностициран првиот тумор кога била мала и оттогаш на секои неколку години се формирале нови израстоци на различни делови од нејзиното тело.

Од 12 тумори познати на лекарите, најмалку пет биле канцерогени – формирани во нејзиниот мозок, грлото на матката и дебелото црево.

Истражувачите од Шпанија кои ја следат нејзината состојба велат дека имунолошкиот систем на жената е „исклучителен“ во спречувањето на ракот.

Се верува дека таа е единствената личност во светот со генетска мутација која служи како меч со две острици.

Од една страна, има неприродна способност да ги победи канцерогените израстоци, но од друга, го прави исклучително подложен на тумори.

Таа има две мутации во генот MAD1L1, кој во нормални околности би требало да го убие ембрионот пред да добие шанса да се развие во утробата.

Кога клетката почнува да се дели со неверојатна брзина, тоа може да доведе до раст на тумор кој често може да се претвори во рак.

Колку е ретка состојбата на оваа жена, говори и фактот што таа нема име.

Кога пациентот првпат ја посетил клиниката, земен е примерок од крв за да се секвенционираат гените кои најчесто се вклучени во наследниот рак, но не биле откриени никакви промени.

Според Мигел Уриосте, коавтор на студијата, кој раководел со одделот за рак на клиниката „ЦНИО“, ниту еден друг случај како овој досега не бил опишан.

Тимот за пребарување беше заинтригиран од фактот дека петте агресивни карциноми што ги развил пациентот исчезнале релативно лесно.

Она што е интересно е дека истата мутација што ја натерала да страда од болеста толку често ја спасува и од неа.

Нивната хипотеза е дека „константното производство на изменетите клетки предизвикало одбранбен одговор кај пациентите и тоа им помага на туморите да исчезнат“.

Истражувачите велат дека еден од најважните аспекти на студијата е откритието дека имунолошкиот систем е способен да се одбрани од клетки со погрешен број на хромозоми.

Можеби ќе ве интересира

„Имам рак“ – Бајден ја вознемири американската јавност, реагираше Белата куќа

M T

ГИ ЈАДЕМЕ СЕКОЈ ДЕН, А ПРЕДИЗВИКУВААТ РАК: Ова се 4-те НАЈОПАСНИ АДИТИВИ ВО ХРАНАТА!

M T

Намирници кои значително го зголемуваат ризикот од рак, а ги јадеме речиси секој ден

M T

ВНИМАТЕЛНО СО ЧАЕВИТЕ – Еден вид чај го зголемува ризикот од добивање рак на речиси сите органи

M T

Шест можни симптоми на рак на желудникот

M T

Осум симптоми на рак на дојка кои можеби не ги знаете

M T