Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Лекарите предупредуваат: Што ќе се случи со телото ако спиете ПОМАЛКУ од пет часа секој ден?

Недостатокот на сон директно влијае на централниот нервен систем.

Ако сте навикнати да спиете помалку од пет часа на ден и не гледате никаков проблем во тоа, мора да бидете свесни за негативните последици од недостатокот на сон.

По правило, секој човек треба да спие најмалку 8 часа во текот на денот за да се врати централниот нервен систем.

Најновата студија покажа дека спиењето пет или помалку часа во текот на ноќта може да го загрози здравјето на телото за дури 15 проценти. Ова покажува дека врската помеѓу квалитетниот сон и имунитетот е од суштинско значење.

Кога сме будни, нашиот мозок и остатокот од телото користат хемиски соединенија познати како невротрансмитери за меѓусебна комуникација, односно испраќање информации од нервниот систем до имунолошкиот систем и остатокот од телото. Спиењето помага во одржување на оптималните нивоа на овие типови на невротрансмитери.

Кога не спиете доволно или имате лош сон, телото ќе може да произведе помалку молекули на невротрансмитери. Ова дополнително има ефект дека многу функции на телото, вклучувајќи го и имунолошкиот систем, нема да можат да работат оптимално.

Покрај тоа, додека спиеме, нашето тело произведува повеќе бели крвни зрнца и цитокини, кои делуваат како гласници на имунолошкиот систем и помагаат во борбата против инфекции и други болести. Затоа, лошиот сон може да предизвика нивно намалено производство, што дополнително влијае на опаѓање на имунитетот.

– Недостатокот на сон го прави човекот поподложен на настинка – смета Викторија Глас, доктор по медицина и медицински истражувач.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе