15.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КУЈНА

По рецепт од детството: Неодоливи мини крофни

Овие сочни и неодоливи мини крофни ќе ве вратат во детството бидејќи се направени по рецепт на нашите баби.

Ќе ви донесе познат, а сепак поинаков и интересен вкус. Покрај тоа, тие ќе бидат готови за само 15 минути.

  • Ти треба:
  • 4 dl јогурт
  • 2 јајца
  • 2 ванилин шеќер
  • малку сол
  • 2 лажички шеќер
  • 20 лажици брашно
  • 1 прашок за пециво
  • нафта

Подготовка:

Измешајте 4 dl јогурт, 2 јајца, 2 ванилин шеќер, малку сол, 2 лажички шеќер, 20 лажици брашно, 1 прашок за пециво во изедначена смеса. Извадете ги парчињата со лажица и пржете ги на длабоко врело масло.