Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

По рецепт од детството: Неодоливи мини крофни

Овие сочни и неодоливи мини крофни ќе ве вратат во детството бидејќи се направени по рецепт на нашите баби.

Ќе ви донесе познат, а сепак поинаков и интересен вкус. Покрај тоа, тие ќе бидат готови за само 15 минути.

 • Ти треба:
 • 4 dl јогурт
 • 2 јајца
 • 2 ванилин шеќер
 • малку сол
 • 2 лажички шеќер
 • 20 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво
 • нафта

Подготовка:

Измешајте 4 dl јогурт, 2 јајца, 2 ванилин шеќер, малку сол, 2 лажички шеќер, 20 лажици брашно, 1 прашок за пециво во изедначена смеса. Извадете ги парчињата со лажица и пржете ги на длабоко врело масло.

Можеби ќе ве интересира…

 • Biznispro.com
 • Вести +
 • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе