Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Дали сте пробале арапски слатки уштипци? Сигурно ги имате состојките во вашата кујна, а тие се „топат“ во устата

Ако сакате брзи и лесни рецепти, арапските пржени со јаболка ќе ве воодушеват! Направени се од едноставни состојки кои сигурно ги имате дома, сочни се, крцкави и вкусни.

Потребни состојки:

 • 1 јаболко
 • 1 јајце
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица масло
 • 350 грама брашно
 • прстофат сол
 • прашок за пециво (една кеса)
 • шеќер и цимет за декорација
 • масло за пржење

Едно јајце убаво изматете го со жица или вилушка. Во изматеното јајце додадете млеко и 2 лажици масло, па повторно изматете ја смесата. Потоа додадете брашно, малку сол и прашок за пециво, а потоа нежно соединете ја смесата со шпатула. Потоа исчистеното и излупено јаболко изрендајте го и повторно измешајте ја смесата. Додадете уште малку брашно и со рацете формирајте меко тесто.

Од тестото формирајте топчиња со средна големина и пржете ги од двете страни на умерена температура.

Готовите кифлички виткајте ги во мешавина од шеќер и цимет.

Можеби ќе ве интересира…

 • Biznispro.com
 • Вести +
 • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе