Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Трикови на искусните домаќинки: Дали знаете како да ја чувате храната за да остане свежа подолго?

Ова се ситуации кои се случуваат речиси секој ден во домаќинството. За да не ја трошите храната непотребно, следете ги овие совети за вашата храна да биде секогаш свежа.

Работите што сигурно ги имате во кујната можат да ви помогнат во тоа.

Свежи зачини
Вишокот зачини можете да го зачувате така што ќе ги исецкате и ставите во стаклена тегла, а потоа прелијте ги со маслиново или друго масло. Подоцна, доколку е потребно, додадете во садовите

Свежо сирење и крем
Најдобар начин за зачувување на свежото сирење и павлаката е да ги превртите наопаку заедно со садот во кој се наоѓаат и да ги ставите во фрижидер. На овој начин се создава вакуумски ефект кој ја забавува репродукцијата на бактериите.

Брашно, палента и овесна каша
Ако сакате да го зачувате брашното од мали инсекти кои сакаат да останат во него, земете топла гума за џвакање, завиткајте го во фолија и ставете го во кесичка со брашно. Користете го истиот метод за складирање на палента, овесна каша и други зрна каде што може да се најдат инсекти.

Бобинки
Бобинки како боровинки ќе траат подолго и ќе останат посвежи ако ги измиете со специјална течност по купувањето. Така, во чаша ставете две лажици оцет, исплакнете ги и ставете ги во фрижидер.

Леб
Доколку сакате лебот да ви остане подолго свеж и мек и да не фаќа мувла, заедно со лебот ставете лист целер во кесичката.

Јаболка
Ако сте исечкале јаболко на парчиња и сте сфатиле дека нема да го јадете, спојте ги во круг и прицврстете ги со ластик за да се гледа само лушпата однадвор. Ова ќе го забави потпенувањето на јаболкото.

Суво овошје
Чувајте го сувото овошје во добро затворен стаклен сад на ладно место. На овој начин ќе остане мек и сочен подолго.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе