10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАНАПРАВИ САМ

Отстранете го бигорот од тоалетот со состојка која чини 80 денари

За жал, бигорот е нешто што не може да се избегне кога станува збор за вода, а бањите се рај за бигорот – особено тоалетната школка.

Вљубениците во чистењето ги споделија своите најдобри совети за отстранување на ова „тврдо“ наталожување, но тоа не вклучува употреба на сода бикарбона или бел оцет.

Варовникот е сув калциум карбонат кој се формира од вода заситена со креда и варовник. Дождовницата купува минерали патувајќи низ меките карпи.

Така, водата од чешма станува она што е познато како „тврда“ вода и предизвикува дамки – особено во тоалетите. Вагата е исклучително штетна за санитарната опрема.

Тоа не само што го расипува изгледот на бањата, туку и ги затнува цевките, па затоа е паметно да се отстрани бигорот што е можно поскоро за да се спречи посериозна штета во домаќинството.

Некои од овие трикови се споделени на Фејсбук страницата Хинч клининг типс. Еден корисник ја иницирал дискусијата за да добие совет како да се ослободи од бигорот од тоалетот.

Белинда Фоли рекла: „Додајте кока-кола во тоалетот преку ноќ, но не ја пуштајте во вода до утрото“.

Друг коментираше: „Ислејте големо шише Кока Кола во тоалетот и оставете го најмалку 24 часа. Секоја кока-кола ќе успее“, додека трет рече: „Налејте литар кола во тоалетот и оставете ја преку ноќ. Сфатив дека делува подобро од сода бикарбона и бел оцет“.

Сличен предлог под објавата гласи:

„Ставете цело шише кола во тоалетот и оставете да отстои преку ноќ или барем неколку часа. Ова го направив со мојата тоалетна школка која беше покриена со тврд вага и сите дамки ги немаше до утро без чистење“.

Според експертите, Кола всушност содржи три киселини – лимонска, винска и фосфорна. Секоја од киселините помага да се отстранат обичните наслаги како што е забен камен. Изненадувачки, Кола може да содржи повеќе фосфорна киселина од многу спрејови за чистење. Не само што е евтин метод, бидејќи едно шише кола чини околу 2,50 км, туку е и брз и лесен.

Овој газиран пијалок исто така може да го отстрани бигорот од други површини во домаќинството, како што се тушеви, славини и котлиња.

Друг обожавател на г-ѓа Хинч предложи користење на сок од лимон за да се отстранат сите знаци на бигор од тоалетот без чистење. Во соопштението се вели:

„Сијте го тоалетот со сок од лимон. Тој ни го исчисти тоалетот без чистење“.