Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Петров: Преговарачката рамка не е бугарски предлог, туку е усогласена со ЕУ

„Кога зборуваме дека сме против преговарачката рамка, треба да разјасниме дека тоа не е бугарски предлог, туку е предлог усогласен од целата меѓународна заедница“ изјави членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј Петров во „24 анализа“ на ТВ24.

Тој додаде дека членството во ЕУ и НАТО значат и почитување на одредени стандарди на однесување и на координација со оние со кои сакаме да сме заедно, а не да водиме сметка само за нашиот интерес.

Во врска со иницијативата за референдум од страна на опозицијата, Петров истакна дека ние сме во деликатен период, кога со една нога сме во процесот на преговори и не треба да додаваме сол на раната.

„Меѓународната заедница недвосмислено е против одржување на референдум. Ако ги слушнете изјавите на највисоките претставници, ниту еден не кажа дека тоа е добро за нас. Сите опоменаа дека не е време за такви работи“ рече Петров.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе