Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Петров: Напорот на Макрон е обид да се забрза нашето членство во ЕУ

„Целиот напор кој го вложи францускиот претседател Макрон за решавање, односно за деблокирање на пристапниот процес на Северна Македонија во ЕУ е желба да се забрза процесот за членство на Западен Балкан во ЕУ, бидејќи таму ни е местото“ изјави членот на извршниот одбор на СДСМ, Андреј Петров во „24 анализа“ на ТВ24.

Тој додаде дека треба да се искористи можноста што ја нуди Европската политичка заедница за да се седне на иста маса со земјите-членки на ЕУ, но и кандидатите и да се разговара, да се разменуваат мислења и да се оди напред.

„Европската политичка заедница е добра иницијатива каде може послободно, без острите правила на ЕУ секој да опстои на својот став и мислење. Треба да се искористи оваа асоцијација, без вообичаените стеги кои ги наметнува стругата организација на ЕУ за да се разговара со земјите од Европа“ рече Петров.

Тој додаде дека Северна Македонија има јасна заложба за членство ЕУ и не размислува за никакви алтернативи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе