Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикЉубов

ТЕРЕТАНА под јорган: Еве колку калории се согоруваат во 5-те НАЈПОПУЛАРНИ ПОЗИ

Половина час водење љубов троши околу 150 калории, но бројката може да биде поголема, во зависност од позата.

Ова се секс пози кои согоруваат најмногу калории, што е одлична (и многу поудобна) алтернатива за одење во теретана. Многу интензивен секс може да согори дури 350 калории, што е како, на пример, половина час трчање на лента за трчање.

Повеќето мускули во телото се активираат со најкласичната позната поза, мисионерската, но тоа важи само за мажите.

И не заборавајте, самото бакнување согорува одреден број калории – поточно околу 68 за еден час.

Можеби не изгледа многу, но секоја согорена калорија е важна.

А со орален секс слабеете, за половина час ќе „согорите“ околу 100 калории, што е како половина час пешачење или 15 минути вежбање во теретана.

Експертите велат дека жените кои доживуваат оргазам согоруваат повеќе калории од оние кои не доживеале. Затоа погрижете се водењето љубов секогаш да завршува среќно.

И уште еден интересен детал – за време на сексот мажите губат повеќе калории од жените бидејќи имаат поголема мускулна маса.

Колку калории се трошат за време на половина час секс, пресмета личниот тренер Шарлин Киардиело, која е и лидер на холистичката фитнес програма „Shut up and move“.

1. Поза – таа е горе

Во овој случај, мажот губи многу малку калории, а жената во просек 122. Повеќе калории ќе се потрошат ако таа не седи на партнерот, туку е во положба на сквотирање – со тоа се зголемува бројот на потрошени калории на 172. Оваа поза исто така ги зајакнува мускулите, нозете, карлицата, задникот и долниот дел од желудникот.

2. Мисионерска позиција

Во оваа поза, мажот ќе согори 143 калории за половина час секс со умерено темпо, додека жената само 44.

Ако жената сака да согорува повеќе калории, треба да го подигне задникот кон партнерот и да го спушти, следејќи го неговиот ритам. Одличен е и за тонирање на мускулите на нозете, задникот и стомакот.

3. Кучешка поза

Во оваа поза жената согорува во просек 98 калории, а мажот 151. Ако жената сака да изгуби повеќе, тогаш треба да се потпре на ѕидот со рацете – на тој начин ќе согори 118 калории. Покрај тоа, ќе ги зајакне мускулите на рацете и рамената.

Ако мажот сака да согорува повеќе калории (до 211), треба да го забрза темпото.

4. Нејзините нозе горе

Во оваа поза, жената ќе согори 116 калории и ќе ја зголеми мускулната флексибилност, додека мажот ќе согори 127 калории.

За уште подобар настап, Шарлин Сиардиело советува мажот да ги држи нозете на жената и да ги истегне под различни агли – на овој начин пенетрацијата ќе биде подлабока.

5. Лажица

Иако оваа поза не е премногу активна, таа согорува и калории. Мажот и жената се рамо до рамо, тој е зад неа.

За време на овој начин на водење љубов, жената согорува 103 калории, а мажот 113 калории.

Можеби ќе ве интересира

Одење и слабеење – и тоа е можно: Со 5 совети согорете 50 отсто повеќе калории

M T

Работи кои трошат најмногу калории: Ова е најлесниот начин за слабеење

M T

Подгответе се за на плажа: Намалете го внесот на калории на овие 4 начини

M T

Девет намирници со најмалку калории: Крајно време е да се доведеме во форма

M T

Колку калории согорувате додека спиете?

M T