Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикВо тренд...

Кои хороскопски знаци се најопасни: Врската помеѓу криминалното однесување и нивната природа

Според интернет порталот, ФБИ во 2010 година ги категоризирал и рангирал лицата склони кон криминални дела според нивните хороскопски знаци.

И покрај тврдењата дека таква листа навистина не постои, астролозите секако се согласуваат дека во целиот круг на Зодијакот има проблематични личности, но и дека постојат одредени особини кои се погодни за девијантно однесување кај одредени знаци.

Ви претставуваме листа на хороскопски знаци, од најопасните до најмирните.

12. Бик
Бик, попрво би направил пикник на плажа отколку да страда со казниви дејствија. Не е дека Биковите се водени од гнев, напротив, тие повеќе би сакале да се збогатат отколку да се одмаздат. Бикот владее со втората куќа на вредностите и имотот, а најмрачниот израз на оваа енергија е немилосрдната алчност и апсолутна мрзеливост.

11. Рак
Управувана од Месечината, енергијата на Ракот е поврзана со сочувство, интуиција и грижа. Во најмрачните услови, тој е емотивно манипулативен и заблуден кога станува збор за саморефлексија. Ракот е способен да биде лажен пророк способен да лекува различни медицински состојби.

10. Вага
Управувани од Венера, планетата на љубовта и убавината, Вагите чувствуваат право на пофините работи во животот и не покажуваат вистинска мотивација да работат за нив. Познати по својот неверојатен шарм и минимална работна етика, претпочитаат да не ги „валкаат рацете“. Гламурозната Вага е родена за да изврши „злосторство без жртви“ за да стане најпознатиот крадец на накит во светот.

9. Овен
Светкав и дрзок, Овенот е оригинален и тешко е да се игнорира. Овој огнен знак сака да биде прв и да биде виден. Алергичен на дискреција, како миленици ги има Лавот и познати пријатели. Енергијата на Овенот е целосно егоцентрична и случајно насилна.

8. Лав
Суетата е омилениот грев на Лав. Можеби не се далеку од грофицата Елизабет Батори, која плашејќи се дека нејзината убавина исчезнува, почна да убива локални девојки и да ја консумира нивната крв, верувајќи дека содржи еликсир на младоста.

7. Јарец
Упорни стратези, Јарците доаѓаат да се натпреваруваат и нема да се задоволат со второто место. Доказ за тоа е излитениот Јарец Ал „Скарфејс“ Капоне, кој беше прогласен за јавен непријател бр. 1 од градот Чикаго.

6. Стрелец
Управуван од забавната планета Јупитер, Стрелец е знак на експанзија, оптимизам и среќа. Кој вид оди рака под рака со Пабло Ескобар, мафијашот кој создаде огромна нарко-империја, собирајќи нето вредност што го ставаше на листата на Форбс за најбогати луѓе во светот седум последователни години. Колку и да е див, Ескобар и неговите соработници се одговорни за смртта на околу 1.000 колумбиски полицајци, претворајќи го неговиот роден град Меделин во престолнина на убиствата на светот. А како пример за амбицијата на Стрелец, најдобро е да се каже дека Ескобар не бил задоволен од својата позиција на нарко бос и се фокусирал на кариерата во политиката. Стрелците имаат тенденција да живеат според сопствениот, често искривен, морален кодекс – и Ескобар не беше исклучок. Вознемирен, но длабоко сакан од неговите сонародници, од кои некои сè уште го сметаат за народен херој – Ескобар делел храна и ќебиња во сиромашните квартови во градот, градел куќи и спонзорирал медицински процедури за сиромашните.

5. Шкорпија
Со Скорпијата владее темниот Плутон. Паранојата, токсичната сексуалност, опсесијата, контролните тенденции и потрагата по моќ по секоја цена е она што ја доловува темната страна на овој знак, вклучувајќи го и фолк-музичарот, кој стана трговец на смртта Чарлс Менсон. Скорпиите се вешти во заведувањето и искористувањето на туѓите таленти, што објаснува како и зошто Менсон успеал да убеди флота од млади жени да ги извршуваат неговите мрачни заложби додека тој слабеел во пустината.

4. Водолија
Со Уран, планетата на револуцијата и индивидуализмот, Водолиите се пионерите на Зодијакот. Размислете за Водолија „Кралицата на кокаинот“ Гризелда Бланко, која стана вистински пионер во индустријата во која доминираат мажи. Опишана како „немилосрдна и генијална“ – оперативни придавки за секој Водолија – Бланко заговарала да убие не еден туку двајца од нејзините сопрузи и еднаш планирала да го киднапира Џон Ф. Кенеди Џуниор како начин да избега од пресудата за убиство.

3. Близнаци
Близнаците се знак на двојност. Овие луѓе се топли и ладни, како гејшата, проститутката и осудениот убиец на Сада Абе. По викенд со див секс, таа го задавила својот оженет љубовник со сопствениот појас пред да седне да испие пиво. И бидејќи Близнаците се познати по тоа што се знак на писмена комуникација – таа го врежала своето име во неговата рака и ја искористила крвта за да напише љубовна порака. На крајот му го отсекла пенисот земајќи го со себе како сувенир. Откако беше приведен како и секој воздухопловец, тој се почувствува неоптоварен од убиството и се опушти пред камерите.

2. Риба
Како најсочувствителните водени знаци завршуваат со најдолга листа и најгуста концентрација на убијци? Рибите често се повлекуваат во светот на фантазијата за да се справат со нивната акутна чувствителност. Темната страна на ова е тенденцијата да се живее надвор од разумот или реалноста. Со Рибите владее Нептун, планетата на соништата и заблудата. Во својата најопасна, Рибиската енергија е деструктивна, таинствена и сериозно песимистичка. Лесно ранливи, овие луѓе се склони кон очај и развиваат длабоки незадоволства кои можат да се развијат во насилни фантазии за одмазда или доминација. Тие имаат тенденција да избегнуваат конфронтација и да се спротивстават на одговорноста.

1. Девица
Девицата е најопасниот знак во Зодијакот. Најмногу затоа што е најмала веројатност да бидат фатени на дело или по делото. Нивната строга, прецизна природа се посветува на прикривање на местата на злосторството, додека нивната испарлива енергија прави да се приспособат на стресните фактори како чувството на вина и жалењето. Повеќе склон кон пресврт отколку изразување, тој ќе ги однесе сите свои тајни во гроб. Девицата е вреден земјен знак кој не сака да губи време. Најстрашниот претставник на овој знак бил серискиот убиец Ед Гејн, кој од посмртните останки на своите жртви направил облека и домашен декор, што послужило како лајтмотив за филмот „Кога јагнињата молчат“.