Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarКујната од Centar

Поради оваа тајна состојка во него, тестото расте како лудо

Совет вреден злато! Секое тесто ќе расте како лудо! Ако го следите овој совет, никогаш нема да ви се случи тестото да падне или да не порасне убаво.

Еве неколку трикови кои ќе ви помогнат тестото да изгледа како од најдобрите пекари и ресторани.

Пред да започнете со месење на тестото, извадете ги путерот и јајцата од фрижидер и чувајте ги малку на собна температура.

Не претерувајте со количината на прашок за пециво или квасец, бидејќи постои можност тестото премногу да порасне и да пукне.

Тестото секогаш ставајте го во загреана рерна, бидејќи целото тесто со прашок за пециво и квасец тоа го „бара“.

Кога ќе се спојат влажните и сувите состојки, доаѓа до хемиска реакција и тестото веднаш почнува да нараснува. Почекајте 10 до 15 минути од моментот кога рерната ќе ја достигне саканата температура и потоа ставете го тестото во неа.

Златен совет: Во секое тесто ставете по една лажица јаболков оцет! Здраво е, тестото подобро нараснува, а пред се му дава одличен „вкус“ на тестото!

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

5 грешки кои речиси секој ги прави при месење тесто

M T

Едноставно, а преубаво тесто за пица

CENTAR MKD