14.8 C
Скопје
4. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Георгиевска: ВМРО тендерска ДПМНЕ сака да го блокира изборот на уставни судии

„Со денови пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за прашањата за изборите и именувањата на секој можен начин го блокираат изборот на нови уставни судии. Типично, за ВМРО-ДПМНЕ, секогаш кога се носат одлуки важни за правниот систем во државата, тие опструираат, блокираат, прават тензии, се закануваат. Така беше и при изборот на државен јавен обвинител, така беше и за Законот за Јавното обвинителство, така е и сега кога треба да се избираат уставни судии“, обвини Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ, на денешната прес-конференција.

Таа посочува дека „повеќе од една недела во Комисијата гледаме нервозно, вулгарно однесување на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои по секоја цена се обидуваат да го пролонгираат изборот на уставните судии. Како ВМРО-ДПМНЕ го замислува правниот поредок говорат и нивните предлог-кандидати за уставни судии“.

„Ваквото неодговорно и несовесно однесување на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ му нанесува штета на судскиот систем во државата. Уставниот суд во моментот работи на граница на кворум, со пет од вкупно девет предвидени уставни судии“, вели Георгиевска.