11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Бебето не се буди само кога е гладно: Три заблуди за неговото СПИЕЊЕ кои го отежнуваат родителството

Престанете да ги правите овие работи и родителството ќе биде многу полесно

Се чини дека сонот на бебето е нешто за кое секој има свое мислење, а слушањето различни, честопати контрадикторни совети може само да го направи вашето бебе несреќно.

Бидејќи тоа не може само да зборува, должност на родителите е да дознаат што точно сака бебето да им каже, што му пречи или што му треба.

Затоа, секогаш слушајте ги советите на експертите, кои најдобро ќе знаат што да прават во дадена ситуација.

Што се однесува до самиот сон, секое бебе е различно, но во повеќето случаи првите недели од животот на бебето минуваат во несоница на родителите, но и на самото бебе. За да воспоставите нормален ритам на спиење за вашето бебе и да го смирите полесно кога ќе се разбуди, неопходно е да ги отфрлите погрешните верувања што многу луѓе ги имаат за бебињата.

1. Уморното бебе подобро ќе спие

Ова е прилично вообичаено верување, но целосно дискутабилно. Многу е можно преумореното бебе да има потешкотии да заспие.

Тоа исто така значи дека нема да спие долго. Постојат неколку клучни знаци на кои треба да внимавате што укажуваат на тоа дека вашето бебе е уморно. Тоа е борба против спиењето и кратките дремки, но и ако вашето бебе е нервозно или лесно заспива додека се храни или се вози во кола. Сите овие знаци покажуваат дека вашето бебе е многу уморно.

Ако се обидувате да воспоставите дневна рутина за спиење на вашето бебе, треба да се погрижите бебето да не се заморува премногу во текот на денот, за да не биде нервозно или да дреме, што може да го наруши сонот навечер.

2. Не смеете да го будите

Ако бебето спиело преку ноќ, не треба да му се дозволува да спие долго време во текот на денот. За да може мирно да спие навечер мора да му се задоволат секојдневните потреби, а потребата од храна секако е природна.

Сосема е добро да го разбудите за да го доите.

3. Навечер се буди само затоа што е гладно

Многу родители веруваат дека бебињата се будат само кога се гладни, но експертите веруваат дека тоа едноставно не е вистина. Бебето ќе зема храна и да не е гладно, а после тоа кратко ќе заспие. Така, ќе влезете во циклус во кој бебето се буди, вие го храните, тоа заспива и потоа повторно се буди.

На овој начин го учите бебето дека ќе добива храна секогаш кога ќе се разбуди. Наместо да се храните секогаш кога ќе се разбуди, воспоставете ритам на хранење. Најдобро е да се консултирате со експерт за ова.

Секако, можно е и бебето да се разбуди поради глад, но доењето нека биде последен чекор во вашите обиди да го вратите да заспие.

Можеби ќе ве интересира

Штетно влијание на мобилните телефони: Еве зошто не треба да го држите телефонот до вас додека спиете

M T

ЕВЕ ДАЛИ ТРЕБА ДА МАСТУРБИРАТЕ ПРЕД СПИЕЊЕ: Во телото се случуваат НЕВЕРОЈАТНИ промени – фокусирајте се на ЕДНО

M T

Помага на повеќе начини: Спиењето покрај КУЧЕ може да биде ЛЕКОВИТО

M T

Еве како да го научите вашето тело да се буди порано

M T

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

M T

Спиењето е здраво: Помалку од шест часа сон може да доведе до сериозни болести

M T