5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

И денес натпросечно топло време со температура до 35 степени

Времето денес ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена локална облачност.

Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од западен правец.

Минималната температура ќе биде во интервал од 9 до 17, а максималната ќе достигне од 30 до 35 степени, информираат од УХМР.

Под влијание на јужно струење и топла воздушна маса дневните температури ќе бидат над просекот за овој период од годината и на целата територија ќе биде активно жолто ниво на опасност од високи температури.

Во Скопје сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 14, а максималната ќе достигне до 32 степена.

Кон крајот на денот, во текот на ноќта и в сабота ќе има промена на времето кога ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

В недела во претпладневните часови ќе има повремен локален дожд и ќе дува силен северен ветер, кој ќе услови пад на дневните температури. Од понеделник ќе има позначително опаѓање и на утринските и на дневните температури.

Можеби ќе ве интересира

Сончево и посвежо време, температурата од 14 до 22 степени

M T

Агресивни кога е премногу студено и премногу топло: Говор на омраза поврзан со временските услови на Твитер

M T

Променливо облачно време со температура до 21 степен

M T

Сончево и топло време со умерен ветер

M T

Сончево и топло со температури до 31 степен

M T

Сончево време со температура до 28 степени

M T