11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Многумина во теретана имаат слушалки: Дали музиката за време на тренингот ни помага подобро да вежбаме?

Тренингот има многу физички и ментални придобивки. Тоа ни помага да се чувствуваме и да изгледаме добро, но може да биде предизвик да се присилиме да вежбаме дури и кога ги знаеме сите придобивки.

Сепак, постои една работа што може да ни помогне да уживаме во вежбањето, а тоа е музика.

Веројатно сте забележале дека многу луѓе во теретана имаат слушалки на себе. Студијата од 2020 година под наслов „Психофизиолошки ефекти на музиката со различно темпо врз издржливоста во однос на изведбата со висок интензитет“ покажа дека слушањето музика ги стимулира луѓето да работат понапорно и забележале дека тоа прави разлика кога прават вежби за издржливост.

Слушањето музика со високо темпо може да ни го одвлече вниманието од секојдневниот стрес и да ја направи вежбата помалку предизвикувачка, што значи дека поголема е веројатноста да уживате во неа.

Неопходно е да обрнете внимание на темпото на музиката за да го подобрите тренингот. Кога слушате високо темпо музика, поголема е веројатноста да имате побрз пулс и мислите дека вежбата не е толку тешка во споредба со кога не слушате музика или побавни песни.

Можеби ќе ве интересира

На сите ни недостасува мотивација: Со овие 5 чекори ќе ви се допадне вежбањето

M T

Ставете ги слушалките и опуштете се: Омилената музика штити од стрес и „нездрава“ храна

M T

Зеленски на Греми наградите: Што е спротивно на музиката? Молкот на убиените луѓе

M T

Талибанците: Музиката ќе биде забранета, на жените ќе им треба машки придружник ако патуваат неколку дена

M T