Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Обединети нации: Несебичноста на Мајка Тереза помогна да се инспирира создавањето на понеделничкиот Меѓународен Ден на добротворноста – годишнината од нејзината смрт

-Враќање во 1975 година кога Мајка Тереза од Калкута даде изјава на Светската конференција за жени во # Мексико, се вели во објавата на Обединетите нации за Мајка Тереза, а објавена на Инстаграм.

– Повеќе од 45 години Мајка Тереза работеше за сиромашните, болните, сираците и на умирање. Таа ја доби наградата @nobelprize_org за мир во 1979 година за нејзината добротворна работа.

Нејзината несебичност помогна да се инспирира создавањето на понеделничкиот Меѓународен #Ден на добротворноста – годишнината од нејзинато смрт.

Покажете ја вашата поддршка така што ќе им се заблагодарите на сите оние кои го прават својот дел да го направат светот подобро место. Кажете ни во коментар на кого би сакале да му се заблагодарите!, објави Обединети Нации.

📷: UN Photo/B Lane