Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Поскапени брашното, маслото, цените во Австрија вртоглаво растат

Во Австрија поради поскапувањето на многу неопходни состојки, палачинките стануваат луксуз, бидејќи за нивната подготовка сега се потребни повеќе пари од пред една година, пишуваат тамошните медиуми.

Анализата на цените покажала дека сончогледовото масло поскапело, во годишна споредба, за околу 137 отсто, брашното за 98 отсто, а јајцата за 40 отсто, додека млекото поскапело за 23 отсто.

Додека сончогледовото масло во септември минатата година чинеше 1,19 евра, сега чини 2,83 евра, покажуваат анализите на Комората на труд (АК).

Брашното по прифатлива цена, килограм, лани чинеше 0,40 евра, а сега 0,79 евра.

Најевтиното долгорочно млеко чинеше 1,05 евра, а сега чини 1,29 евра.

„Голем проблем, покрај поскапувањето, е тоа што во продавниците често не може да се најдат производи од поевтини брендови на соодветните синџири на супермаркети и дисконти. Затоа граѓаните мораат да купуваат поскапи производи и немаат можност да избираат меѓу поповолен и поскап“, се истакнува во соопштението на Комората на труд.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Лек за сите проблеми: Еве кои се придобивките од маслото од кантарион во превенцијата од болести

M T

„Голдман Сакс“: Цените на гасот во Европа оваа зима веројатно ќе се преполоват

M T

Чешката влада со одлука да ги ограничи цените на струјата и гасот за да ги заштити домаќинствата од раст на цените

M T

Цените на нафтата паднаа под 94 долари

M T

Шефицата на ЕК: Зголемените цени на енергијата ги открија лимитите на пазарот

M T

Хрватска ги замрзна цените на горивата на уште 14 дена – Дистрибутерите: Ги затвораме бензинските

M T