Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикТехнологија

Еве список на апликации кои се опасни за вашиот телефон: Ако ги имате, ВЕДНАШ избришете ги

Гугл се обидува да го направи Play Store што е можно побезбеден, но не успева во тоа, бидејќи секој ден се појавуваат нови и нови и нови апликации и не може веднаш да се забележи дека се злонамерни.

Нападите на злонамерните програмери станаа софистицирани и честопати можат да ги надминат машинските проверки, а понекогаш е тешко човек да утврди дека се работи за апликација која нема да биде во ред со телефонот или со самиот корисник.

Со оглед на тоа што горенаведеното е докажано од пракса веќе многу пати веќе, треба да ги земете работите во свои раце и да не ја инсталирате секоја апликација што ви доаѓа под прстите, а исто така да ја проверите секоја од нив пред да кликнете на Инсталирај.

Апликациите се повеќе се обидуваат да ги заразат телефоните и таблетите со оперативниот систем Андроид со реклами (adware), од кои заработуваат со кликнување на нив, а се прикажуваат во сите менија на телефонот – тие едноставно се појавуваат од сите страни и траат до 30 секунди, и често не можат да се прекинат додека не заврши одбројувањето.

Ваквите реклами се досадни, многу наметливи и го оштетуваат корисничкото искуство, но и ги забавуваат перформансите на смартфонот. Навистина е тешко да ги игнорирате или затворите за брзо да се вратите на вашите игри или други секојдневни активности со вашиот телефон.

Новите апликации за рекламирање дури можат да се рекламираат додека слушате музика или гледате видеа и да се појавуваат над нив додека ги пренесувате вашите омилени песни или емисии!

Она што е (далеку) полошо е што споменатите реклами, испорачани во рамките на легитимните апликации преземени од Play Store, исто така можат директно да се поврзат со (далеку) поштетен малициозен софтвер.

Во основа, ако не сте внимателни, може да бидете бомбардирани со досадни реклами, плус да бидете измамени од друг малициозен софтвер што може да ве измами да инсталирате нови апликации во обид да се ослободите од рекламите од апликациите што ги спомнавме претходно, но не би се ослободиле ниту од едното ниту од другото…

Што прават апликациите за рекламирање:
-Го успоруваат телефонот поради работа во позадина
– Во сите менија поставуваат реклами, кои не можат да се исклучат
– Поставуваат реклами дури и кога стримуваат музика и видеа
– Ја трошат батеријата со постојано работење во позадина
– Трошат мобилен интернет без знаење на корисникот
– Може да предизвика инсталирање на дополнителни апликации итн.

Избришете ја секоја од овие апликации, доколку ги имате:

-Walls light – Wallpapers Pack
-Big Emoji – Keyboard
-Grad Wallpapers – 3D Backdrops
-Engine Wallpapers – Live & 3D
-Stock Wallpapers – 4K & HD
-EffectMania – Photo Editor
-Art Filter – Deep Photoeffect
-Fast Emoji Keyboard
-Create Sticker for Whatsapp
-Math Solver – Camera Helper
-Photopix Effects – Art Filter
-Led Theme – Colorful Keyboard
-Keyboard – Fun Emoji, Sticker
-Smart Wifi
-My GPS Location
-Image Warp Camera
-Art Girls Wallpaper HD
-Cat Simulator
-Smart QR Creator
-Colorize Old Photo
-GPS Location Finder
-Girls Art Wallpaper
-Smart QR Scanner
-GPS Location Maps
-Volume Control
-Secret Horoscope
-Smart GPS Location
-Animated Sticker Master
-Personality Charging Show
-Sleep Sounds
-QR Creator
-Media Volume Slider
-Secret Astrology
-Colorize Photos i
-Phi 4K Wallpaper – Anime HD.

Има уште еден проблем…
Докажано е дека при следното ажурирање преку Play Store или на некој друг начин овие апликации можат да станат дел од системот, т.е. маска во едно од мениата Поставки (Settings) на телефонот или таблетот, што го прави невозможно нивното отстранување за повеќето корисници.

Поради овие лоши можности, Гугл ги отстрани сите 35 апликации од Play Store до моментот на пишување и тие веќе не можат да се најдат таму (засега), а до моментот кога беа отстранети, тие беа инсталирани од над два милиони луѓе .

Ако имате една од овие апликации погоре – избришете ја веднаш – и ако ажурирањето на верзијата веќе се случило и гледате две исти или слични апликации за некој системски процес или дел од менито Поставки (Settings), тогаш избришете ја онаа што не е потпишана од Добавувачот на Гугл или производителот на телефонот. Сите апликации се наоѓаат во Поставки > Апликации (Settings >Applications).

Можеби ќе ве интересира

Барем таму можеме без него: Еве зошто никогаш не треба да го носите вашиот мобилен телефон во тоалет

M T

МЗШВ со потсетување до земјоделците: Уште 2 дена рок за доставување апликации за закуп на земјоделско земјиште до 3 хектари

M T

Користењето на телефонот пред спиење влијае на вашето здравје: Оваа навика и не е толку безопасна како што изгледа

M T

Полнете го телефонот во текот на денот: Овие совети се ЗЛАТО ВРЕДНИ доколку сакате батеријата да ви трае подолго

M T

Пристигнува корисна функција на Android – архивирање апликации

M T

Исклучете го телефонот и опуштете се: Еве зошто е добро понекогаш да ви биде досадно

M T