19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Викендов ни доаѓа невреме со дожд, град и грмотевици

Според информациите на Управата за хидрометеоролошки работи утре температурите на повеќе места ќе бидат над 35 целзиусови степени, а во југоисточните подрачја и
над 40 степени.

Кон крајот на денот ќе има зголемена облачност, локално со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Утре од ноќните часови и во следните денови времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има појава на невреме со пообилен дожд, силни електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Температурите значително ќе се намалат.