16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик Здравје

ДАЛИ ВИ ОТЕКУВААТ НОЗЕТЕ КОГА Е ТОПЛО? – Има само ЕДНА ПРИЧИНА, а еве како да го спречите проблемот

Дали ви отекуваат стапалата кога е топло? Има само една причина, еве како можете да ја спречите

Многу луѓе едвај го чекаат летото за да можат да ги ослободат стапалата од тесните чевли како што се патиките и чевлите. Сепак, набрзо се каат кога стапалата им отекуваат во сандали и папучи.

Еве зошто тоа се случува

Одговорот лежи во премалиот внес на течности. Топлината предизвикува проширување на крвните садови, што доведува до отекување на течноста.

Неколку начини за решавање на проблемот со отечени стапала:

– Пијте многу вода

– Прошетајте

– Одвреме-навреме истегнете ги нозете, особено стапалата

– Се препорачува и масажа на стапала со лосион

Концентрацијата на сол во телото се зголемува поради дехидрација, што го принудува телото да ја задржи малку вода што му ја давате.

Можеби ќе ве интересира

Сончево време со температура до 38 степени

M T

Сончево и топло време со температура до 35 степени

M T

Сончево и топло со температури до 36 степени

M T

Сончево и топло време со температури до 36 степени

M T

Сончево и топло, попладне пороен дожд и грмежи

M T

Сончево и топло време, попладне пороен дожд и грмежи

M T