11.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Илинден е нашата сила за иднината

Во пресрет на големиот национален празник 2-ри Август – Илинден, граѓаните можат да бидат горди на досега постигнатите успеси, велат од владејачката СДСМ.

„ Денес, Северна Македонија е стабилна, сигурна држава, партнер на државите од регионот и Европа. Со членството во НАТО трајно ги обезбедивме мирот и стабилноста, територијалниот интегритет и неповредливоста на границите. По 17 години во чекалната, започнавме преговори за членство во ЕУ како Македонци со заштитен Македонски јазик и идентитет.

Стануваме дел од големото европско демократско семејство каде нашата држава вредносно и цивилизациски припаѓа. Тоа е реализација на историските заложби на Илинденците, борците од НОБ и членовите на АСНОМ за независна, суверена демократска држава признаена од целиот свет.

Илинден е нашата сила за иднината, а нашата иднина е европска“ се наведува во соопштението на СДСМ.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Осми ден ВМРО тендерска ДПМНЕ молчи за Мицкоски и тендерот од 136 милиони евра

M T

СДСМ: Мицкоски има интереси, затоа е кавгата во Скопје, за пари

M T

СДСМ: Пари и тендер вреден 136 милиони евра е причината за кавгата на Мицкоски со Арсовска

M T

СДСМ: Започнува скрининг процесот, нов чекор од патот кон ЕУ

M T

СДСМ: Ковачевски упорен да обезбеди струја и енергенси за зимата

M T

СДСМ: Референдумот е измама на Мицкоски за граѓаните, за свои цели и против ЕУ

M T