21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Кузеска: Нови 280 договори за поддршка со компании

И во време на светска економска криза, Владата и институциите предводени од СДСМ продолжуваат со поддршка на домашната економија, изјави на прес-конфенеција портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, и најави дека следува потпишување на нови 280 договори за поддршка со компании кои влегуваат во инвестициски циклуси од околу 145 милиони евра.

Овие компании се очекува да креираат повеќе од 3.700 работни места во наредните 5 години или до завршувањето на нивните договори. Само во 2021 година, објави Кузеска, истите овие 280 компании, инвестирале околу 50 милиони евра и создале над 1.500 нови работни места.

Со Законот за финансиска поддршка, во изминатите четири години на домашните компании им се дадени над 50 милиони евра. Станува збор за над 600 компании од кои 80 отсто имаат домашен капитал.

Можеби ќе ве интересира

„Отворен Балкан“ во Охрид, ќе бидат потпишани договори и меморандуми за соработка

M T

Повеќето шефови на големите компании во светот очекуваат раст на глобалната економија во 2022

M T

МОН: Договори за ученички и студентски стипендии ќе може да се доставуваат и утре

M T

Богданка Кузеска: Мицкоски да поднесе оставка и да се извини за лагите

M T

Богданка Кузеска: Лагите на Данела Арсовска се разобличени, в недела да се обединиме за Скопје да продолжи напред

M T

Богданка Кузеска: ВМРО ДПМНЕ и Данела без идеја и став, за Скопје нудат веќе реализирани проекти на Шилегов

M T