29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Еве што смеете да земете од хотелската соба, а што апсолутно НЕ

Некои работи можете да ги земете од вашата хотелска соба, но некои работи апсолутно не треба. Хотелските соби можат да бидат полни со убави работи.

Повеќето места сакаат да го направат вашиот одмор што е можно поудобен – на крајот на краиштата, вие плаќате за тоа. Со толку многу слатки ситници наоколу, можеби ќе сакате да земете неколку пред да одите.

Но, иако можеби ќе бидете во искушение да спакувате неколку „сувенири“, има некои предмети за кои можеби ќе бидете казнети поради тоа.

Што можете да земете?

Сапун
Ако има нешто што повеќето хотели сигурно го имаат во своите соби, тоа е сапунот. И според Оусман Конте, генерален менаџер во Claridge House Chicago, во ред е да ги извадите овие ситници од вашата хотелска соба. „Често хотелите добиваат договорени цени за артикли од одредена марка“, вели тој.

Сепак, Курт Асмусен, генерален директор на Obie Hospitality, забележува дека земањето на овие предмети не е охрабрено, но гостите не се казнуваат на кој било начин доколку го прават тоа.

Шампон или регенератор
Слично на мини сапуните што се наоѓаат во бањата, шампонот и регенераторот со големина на патување може да се земат и од хотелската соба. Хотелите понекогаш ги брендираат овие предмети, вели Конте.

Затоа, земањето на нивните шампони и истакнувањето на брендот на хотелот може да помогне да се прошири веста за хотелот. Ова важи и за мотели.

Се што е „бесплатно“
Бесплатните артикли може да вклучуваат работи како кеси за хемиско чистење, кафе, крем, пакетчиња шеќер и одреден маркетиншки колатерал, вели Асмусен.

Некои хотели даваат дури и ексклузивни бесплатни подароци, кои секако можете слободно да ги земете.

„Сакаме да им даваме на луѓето шампањ кога се пријавуваат во W Austin“, вели Џоана МекКрири, генерален менаџер на хотелот W во Остин, Тексас, додавајќи дека тие не го рекламираат, но можат да го добијат по добра цена. , а и бесплатното изненадување со шампањ што ќе го најдете остава добар впечаток.

Хартија и моливи
Овие хартиени предмети, исто така, обично го имаат името на брендот на хотелот на нив и служат како маркетиншка алатка. Слободно земете ги со вас.

Што не можете да земете?

Постелнина и крпи
Чаршафите, крпите и другите постелнини се дефинитивно нешто што не треба да го вадите од хотелските соби. Како што објаснува МекКрири, целта на хотелот е да подготви совршена соба за следниот гостин.

Земањето скапи материјали, како постелнина, му отежнува персоналот на хотелот да ја врши својата работа. Сепак, 68 отсто од анкетираните луѓе признале дека краделе постелнина и крпи од хотелските соби. Внимавајте дека некои хотели можат да ги следат украдените крпи благодарение на електронските ознаки.

Електроника
Контех забележува дека во повеќето случаи има предмети кои не треба да ја напуштаат просторијата, особено во случај на скапа електроника.

„Тие забележуваат дека трошокот ќе се наплаќа на цената на собата ако таблетот или некој друг вреден предмет исчезне или биде отстранет од собата“, додава тој.

Наметки
Можеби ќе сакате да ги користите на вашето следно романтично бегство, но сигурно не можете да ги понесете со себе. Овие плишани наметки се едни од најчестите предмети што луѓето мислат дека можат да ги извадат од хотелските соби, но не можат, велат Конте и МекКрири.

Од друга страна, влечките повеќе нема да се користат и обично е во ред ако ги земете.

Дрвени закачалки, стаклени шишиња и чаши
Постои шанса дека земањето на овие предмети од вашата хотелска соба може да доведе до последици надвор од дополнителните трошоци за вашата соба, вклучително и да бидете „на црната листа“. Хотелите водат евиденција за гостите кои ги вандализираат хотелските соби или крадат предмети и може да им забранат на тие луѓе повторно да резервираат соби.

Во ретки случаи, некои луѓе може да бидат уапсени. Брачен пар во Јапонија бил уапсен поради кражба на наметка и пепелник.