28.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

131 санкционирани возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.07.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 131 мерка, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина шест санкции, 22 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, 15 санкции за возење без возачка дозвола.
Изречени се девет мерки за непрописно престигнување и обиколување, седум санкции за некористење сигурносен појас, шест санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), шест мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила…

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

150 санкционирани возачи во Скопје, 21 без возачка

M T

71 санкционирани возачи што возеле пребрзо на територија на СВР Битола

M T

164 санкционирани возачи во Скопје, 94 за брзо возење

M T

195 санкционирани возачи во Скопје, 50 возачи на мотоцикли

M T

136 санкционирани возачи во Скопје, 65 за брзо возење

M T

171 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

M T