21.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Казни за 173 возачи во Скопје, 71 за брзо возење

На територија на град Скопје вчера биле изречени вкупно 173 казни, меѓу кои за возење над дозволената брзина 71 санкција, 16 мерки за возење без возачка дозвола, 29 санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, соопшти полицијата.

Биле изречени четири казни за користење мобилен телефон, девет санкции за возење под дејство на алкохол, пет за нерегистрирани возила.

Засилените акциски контроли продолжуваат, најави МВР и апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за посигурни патишта.