33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Жител на неготинско Криволак осомничен за производство на марихуана

Основното јавно обвинителство Кавадарци донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори казниво по Кривичниот законик.

Осомничениот 21-годишник, во дворот на куќата во која живеел во селото Криволак, општина Неготино, неовластено одгледувал 33 стебла од растението Cannabis Sativa, од кое со обработка се добива наркотична дрога – марихуана. Дополнителни четири стебла тој одгледувал и на парцела во близина на ЈП Исар во Штип, соопшти полицијата.

Јавниот обвинител, оценувајќи дека се исполнети законските основи, до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Кавадарци доставил предлог за определување мерка притвор. Поради опасност од бегство и можност да го повтори делото, судијата на претходна постапка го прифати предлогот и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Можеби ќе ве интересира

Приведени дилери во Битола, затекнати при купопродажба на кокаин и марихуана

M T

Претрес во Куманово, приведени двајца дилери затекнати како пакуваат кокаин, хероин, околу килограм марихуана…

M T

Тајланд го легализира одгледувањето марихуана, владата донира садници

M T

Пронајдена дрога во Кочани, приведено едно лице

M T

Приведени дилери во Дебар, пронајдена е марихуана

M T

Претрес во Струмица, пронајдена марихуана, приведен дилер

M T