17.8 C
Скопје
2. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис

Денеска нова цена на горивата

Регулаторната комисија за енергетика денес треба да ги утврди новите цени на горивата.

Според светските берзи нафтата во моментов се продава за 114 долари по барел од типот брент.

Според последните корекции во моментов цената на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 111.5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 се точи за 113,5, додека пак ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се продава за 109,5 денари од литар.

Засега е непознато кои ќе бидат новите цени, а тоа ќе се знае во понеделник на пладне.