32.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+ Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски на координација со коалициските партнери

Премиерот Димитар Ковачевски денес во 13 часот ќе оствари средба со коалициските партнери од Владата, на која ќе се реафирмира ставот за одржување редовни избори во 2024 година заедно со претседателските.

Целта на средбата, како што објасни Ковачевски во петокот, е да се направи рекапитуалција на се’ што било направено во однос на справувањето со кризата во изминатите месеци од формирањето на новата Влада.

„Ќе информираме за мерките кои ќе бидат преземени, а се вцртани во ребалансот, ќе направиме и осврт и на енергетската криза, кризата со растечките цени на светските берзи во однос на храната, на енергенсите суровините предизвикани од нападот на Русија врз Украина“, рече Ковачевски.

Коалициските партнери ќе се осврнат и на политиките во насока на задржување на стандардот на населението и унапредување на системот на Македонија и усогласување со системот на ЕУ.

Средбата доаѓа еден ден по протестот на македонската опозиција на кој повторно беше побарано одржување на предвремени парламентарни избори.