17.8 C
Скопје
2. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Расчистени осум кражби на добиток и маркети во Гостивар, осомничени пет лица меѓу кои и дете

Полицијата расчисти осум кражби и тешки кражби и до гостиварското Обвинителство поднесе кривични пријави против : Е.А.(26), И Ф.(30) и малолетник, сите од гостиварски Добри Дол и против Л.С.(40) и С.И.(36) од гостиварско Форино.

„Првите тројца пријавени од Добри Дол се сомничат дека во текот на овој месец во неколку наврати противправно одзеле добиток од штала во гостиварско Сенокосе и го продале на други лица, а двајцата форинци дека во март годинава извршиле тешки кражби во маркети во Гостивар“, информираа од полицијата.

Вкупната имотна корист со која противправно се стекнале петмината осомничени се проценува на 244 илјади денари.