33.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Дали знаевте дека со ПЛИВАЊЕ можете да согорите до 715 калории на час: Овие се другите придобивки

Пливањето е одличен начин за работа на мускулите на целото тело и кардиоваскуларниот систем. Еден час пливање согорува речиси исто количество калории како и трчањето, без никакво влијание врз вашите коски и зглобови.

Има навистина голем број на придобивки што можете да ги добиете од редовното пливање. Дознајте ги сите придобивки од пливањето и како да го вклучите пливањето во вашата рутина.

Еве ги придобивките од редовното пливање:

Работи на целото тело

За време на пливањето, бројот на отчукувања на срцето се зголемува без стрес за телото и мускулите се тонираат. Покрај тоа, силата и издржливоста се зголемуваат при пливање.

Внатрешниот систем е активиран

Додека вашите мускули вежбаат добро, вашиот кардиоваскуларен систем го прави истото.

Пливањето ги зајакнува срцето и белите дробови. Пливањето е толку добро за вас што истражувачите тврдат дека може дури и да го намали ризикот од смрт.

Во споредба со неактивни луѓе, пливачите имаат половина ризик од смрт. Некои други студии покажаа дека пливањето може да помогне во регулирањето на нивото на шеќер во крвта.

Погоден за луѓе со артритис и повреди

Пливањето помага при артритис, повреди, инвалидитет итн. Пливањето дури може да помогне да се намали болката или да се подобри закрепнувањето од повреда.

Една студија покажа дека луѓето со остеоартритис пријавиле значително намалување на болката и вкочанетоста во зглобовите, но исто така искусиле помали физички ограничувања откако се занимавале со активности како што се пливање и возење велосипед.

Погоден за луѓе со астма

Пливањето е одлична активност за луѓето кои имаат астма. Не само тоа, туку и вежбите за дишење поврзани со спорт, како што е задржувањето на здивот, исто така можат да помогнат во зголемувањето на капацитетот на белите дробови, давајќи ви контрола врз вашето дишење.

Сепак, тоа најмногу се однесува на пливање во море, а не во базен.

Согорувајте калории

Пливањето е ефикасен начин за согорување калории. Едно лице согорува приближно 420 калории на час додека плива во круг со ниско или умерено темпо.

Можете да согорите до 715 калории на час со пливање со посилно темпо. Исто така, токсините се ослободуваат од вашето тело, поради потењето и физичката активност.

Го подобрува сонот

Пливањето може да има моќ да ви помогне да спиете подобро ноќе.

Кај постарите лица со несоница, учесниците пријавиле зголемување на квалитетот на животот и спиењето по редовни аеробни вежби.

Пливањето е достапно за широк спектар на луѓе кои имаат некои физички проблеми, што ги прави другите вежби, како што е трчањето, помалку привлечни.

Ова може да го направи пливањето добар избор за постарите возрасни лица кои сакаат да го подобрат својот сон.

Можеби ќе ве интересира

Вкусна и хранлива: Бананата ја подобрува работата на срцето, помага при анемија и варење

M T

Бројни придобивки од капините: Моќен подарок од природата за нашето здравје

M T