33.8 C
Скопје
28. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Здравје

Дали има негативни ефекти: бананите можат да го балансираат вашиот крвен притисок, но тоа не е се

Без разлика дали сакате да готвите со банани или едноставно сакате да уживате во ова овошје со лажичка путер од кикирики, тие можат да му обезбедат на вашето тело безброј здравствени придобивки што ќе направат да се чувствувате подобро.

Ќе добиете добра количина на калиум
Една мала банана од 15 сантиметри може да му обезбеди на вашето тело околу 422 милиграми калиум, што е околу девет проценти од препорачаниот внес. Доколку ви треба уште поголем внес на калиум во текот на денот, можете да го најдете во компирот, спанаќот и леќата кои имаат ист или значително повеќе калиум од бананите.

Бананите можат уникатно да се трансформираат од скроб во шеќер
Како што зелените банани добиваат дамки, тоа ќе бидат послатки. Ваквите банани имаат поголемо влијание на шеќерот во крвта и побрзо се варат. Всушност, како што созреваат бананите, гликемискиот индекс се удвојува! Ако јадете банани додека се уште малку зелени, го добивате најдобриот ефект за стабилизирање на шеќерот во крвта.

Запек
Еве еден изненадувачки несакан ефект од јадење банани за кој треба да знаете повеќе. Може да доживеете запек. Незрелата банана може да го влоши вашиот запек. Поради бавното варење на уникатните молекули на зелената банана – пектинските влакна и отпорниот скроб – поединците кои веќе имаат бавно варење треба да бидат внимателни. За да бидете безбедни, пијте многу вода кога јадете „зелени“ банани.

Засилување на електролити
Бананите се природно полни со речиси десет проценти од вашите дневни потреби за калиум и магнезиум, познати и како есенцијални минерали кои ги сочинуваат електролитите. Станува збор за комбинација која е тешко да се најде во природата. Електролитите внесуваат вода и енергија во мускулите наместо во крвотокот. Тоа значи дека вашите мускули го добиваат потребното гориво за да се опорават од вежбањето, јадете банана после тренинг, пијте многу течности и вашите мускули ќе ви бидат благодарни.

Конзумирањето банани го хидрира вашето тело
Бананите се органски хидратантни поради нивната содржина на електролити. Всушност, комбинирањето на електролити со внесот на вода се покажа како подобро од само вода! Особено пред и после вежбање, важна е хидратацијата со електролити.

Бананите можат да го балансираат вашиот крвен притисок
Содржината на калиум во бананите го балансира натриумот во телото и директно влијае на крвниот притисок. Бидејќи натриумот и калиумот работат заедно во телото, додавањето банани во исхраната може позитивно да влијае на крвниот притисок.

Можеби ќе ве интересира

НЕВЕРОЈАТНИ ЕФЕКТИ – Овие четири НАПИТОЦИ можат да ви помогнат да спречите деменција

M T

Трикови кои ќе ве изненадат: Еве како да направите бананите да траат подолго

M T

Банани во фрижидер – Добра или лоша идеја

M T

Руска лекарка предупредува: Овие луѓе е опасно да јадат банани

M T

Вкусна и хранлива: Бананата ја подобрува работата на срцето, помага при анемија и варење

M T

Го зајакнува имунитетот и ја подобрува меморијата: Еве какви се ефекти има лукот врз нашето здравје

M T