Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Дали вашето бебе е немирно: Знаци кои откриваат интелигентно дете

Некои детски однесувања може да се протолкуваат како пореметувања, тешкотии со концентрирање, досада, но честопати може да ја откријат интелигенцијата на вашето дете. Еве кои знаци откриваат интелигентно дете:

Тоа се бебиња и деца кои имаат тешкотии со спиењето. Изгледа дека тоа не им е потребно и никогаш не се уморни.

– Се чини како ништо да не им е доволно, тие се секогаш активни и само сакаат да се движат, истражуваат, испрашуваат…

-Веќе во првите месеци нивниот поглед е внимателен, како да се задлабочени во она што го гледаат.

Добро памтат

– Лесно се возбудуваат од играчките во кревет или во автомобил.

– Тие се способни да запомнат одредени места, луѓе и звуци.

– Рано зборуваат, што исто така ги олеснува вештините за пишување и читање.

– Уште од мали нозе се интересираат за букви и бројки.

– Што се однесува до социјалните вештини, во некои случаи тие се способни да дејствуваат како лидери, додека во други ситуации имаат тенденција да се изолираат бидејќи емоционалната зрелост не мора да се развива истовремено со когнитивната зрелост.

Моторни вештини

– Станува збор за немирни бебиња кои многу брзо учат да одат и покажуваат рано моторни вештини.

– Обично се многу чувствителни на мириси, вкусови и звуци. Тие се исто така многу емотивни. Од мали се интересираат за општествени, филозофски и сложени теми.

– Се трудат се да направат сами, без голема помош од возрасните. Проблемите за нив често претставуваат нови предизвици.

Можеби ќе ве интересира

Внимание: 9 знаци кои предупредуваат дека вашиот црн дроб е полн со токсини

M T

Овие три хороскопски знаци ќе се збогатат во мај

M T

На овие хороскопски знаци се им оди од рака

M T

Најпргавите знаци во хороскопот: Кој ќе му се замери, го чека студена одмазда

M T

САКААТ ДА БИДАТ СОВРШЕНИ: Овие 3 хороскопски знаци НИКОГАШ нема да ги признаат своите ГРЕШКИ!

M T

Можеби и вие сте меѓу нив: Хороскопски знаци за кои се верува дека не заслужуваат љубов

M T