Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Наука

Астероид поголем од Empire State Building поминува блиску до Земјата: Кога ќе се случи ова?

НАСА внимателно набљудува огромен астероид кој брза кон Земјата, пишува New York Post.

Американската вселенска агенција очекува астероидот 388945 (2008 TZ3) да помине веднаш до нашата планета на 15 мај. Се проценува дека големата вселенска карпа е широка нешто помалку од 500 метри. За споредба, легендарната вселенска зграда на Empire е висока 443 метри. Доколку астероид со оваа големина удри во Земјата, би предизвикал сериозна штета.

Сепак, нема причина за паника бидејќи астероидот 388945 (2008 TZ3) би требало да лета на оддалеченост од околу 5,6 милиони километри од Земјата.

Ова може да изгледа доста далеку, но со оглед на вкупната големина на универзумот, воопшто не е толку голема оддалеченост. Ова е и причината зошто НАСА го опиша овој настан како „блиска средба“.

Кога астероид со таа големина се приближува до Земјата на помалку од 7,4 милиони километри, претпазливите вселенски агенции го сметаат за „потенцијално опасен“. Астероид кој ќе помине блиску до Земјата одговара на тој опис.

Ќе лета по Земјата со брзина од повеќе од 28.000 км/ч. НАСА вели дека астероидот треба да помине покрај Земјата околу 10:18 часот по средноевропско време.

Некои експерти се загрижени дека Земјата не е подготвена да се брани од потенцијално смртоносни астероиди.

Шефот на SpaceX, Илон Маск, изрази загриженост кога напиша на Твитер дека „голем астероид сигурно ќе удри во Земјата еден ден и ние немаме одбрана во моментов“, иако НАСА разгледува некои методи за одбрана.

Неодамна, ја лансираше мисијата за тестирање за пренасочување на двоен астероид (DART).

„DART е првата мисија која некогаш била лансирана за да истражува и демонстрира метод за одвраќање на астероидите со менување на движењето на астероидите во вселената користејќи кинетичко влијание.

Вселенското летало ДАРТ треба да удри во мал астероид наречен Диморфос во септември за да се обиде да ја промени својата траекторија.