Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarАвтоЦентар

Да се наежиш: Ова е новото BMW (ВИДЕО)

Како што пренесува блогот на BMW, извршниот директор на BMW Оливер Зипсе излезе на сцената за време на годишната конференција на BMW Group за да објави кога конечно ќе бидат претставени сериите 7 и i7.

Значи, зачувајте го датумот – 20 април.

Водечкиот автомобил на компанијата ќе го наследи смелиот дизајн на предните „бубрези“ од Concept XM. Има осветлена контура и е надополнета со позадинско осветлување.

Серијата 7 на BMW ќе биде достапна со конвенционални мотори (бензински, дизел и хибридни) и како електричен i7 со проценет опсег од околу 600 километри и батерија од 120 kWh.

Шефот за развој Френк Вебер потврдува дека BMW i7 ќе има над 600 КС, што ќе го направи најмоќниот Серија 7.

i7 наводно е на фотографиите, но нема многу да се разликува по дизајн од серијата 7.