19.8 C
Скопје
24. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Променливо облачно време со снег на повисоките места

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во западните делови со врнежи од дожд и снег, на планините и на повисоките места со врнежи само од снег.

Кон крајот на денот и во текот на ноќта врнежите ќе се прошират насекаде. Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 1, а максималната ќе достигне од 4 до 11 степени.

Во Скопје, променливо облачно. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, кои на повисоките делови од котлината ќе преминуваат во слаб снег. Минималната температура ќе се спушти до минус 1, а максималната ќе достигне 9 степени.

Од денеска следува период на претежно облачно и постудено време со повремени врнежи од дожд и снег, а на планините и на повисоките места само од снег. За време на викендот врнежите наместа ќе имаат пообилен карактер. На планините снежната покривка дополнително ќе се зголеми, а нова ќе се формира и во некои пониски места.

Можеби ќе ве интересира

Променливо облачно време со температура до 21 степен

M T

Во Словенија падна снег

M T

Променливо облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд и грмежи

M T

Прeтпладне сончево, попладне променливо облачно и нестабилно

M T

Променливо облачно време со пороен дожд во попладневните часови

M T

Променливо облачно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер

M T