Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

294 сообраќајни прекршоци во Скопје, 141 санкција за прекршоци што ги прават пешаците

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (21.02.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 294 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 96 санкции, 141 мерка за прекршоци што ги прават пешаците, четири санкции за возење под дејство на алкохол, три за минување на затворен сигнал (црвено светло).

Изречени се 13 мерки за возење без возачка дозвола, пет мерки за користење мобилен телефон, 37 за непрописно паркирање.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

238 санкции за прекршоци што ги прават пешаците

M T

209 сообраќајни прекршоци во Скопје

M T

162 сообраќајни прекршоци во Скопје, 24 за брзо возење

M T

141 сообраќајни прекршоци во Скопје

M T

189 сообраќајни прекршоци во Скопје, 60 за брзо возење

M T

179 сообраќајни прекршоци во Скопје, 50 за брзо возење

M T