Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

230 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (16.01.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 230 возачи. Од нив 16 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 118 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 112 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира

598 санкции за брзо возење

M T

175 санкционирани возачи во Скопје, 65 за брзо возење

M T

Русија одговара на санкциите на ЕУ: Москва сака контрола врз изворите на гас што Европа планира да ги снабдува

M T

Шефицата на британската дипломатија: За Украина уште оружје, за Русија уште санкции

M T

149 санкции за брзо возење

M T

216 санкции за брзо возење

M T