33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Нов земјотрес утрово во Битола и околината

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денеска повторно регистрираше серија на земјотреси од пограничното епицентрално подрачје Битола – Лерин.

Епицентрите се наоѓаат 120 km јужно од Скопје во соседна Република Грција.

Според досегашните податоци со кои располага опсерваторијата, најсилно беше почувствуван земјотресот во 4 часот и 1 минута, со локална Рихтерова магнитуда ML3.7 и интензитет од IV степени според Европската макросеизмичка скала, од населението во градот Битола и околината.

Можеби ќе ве интересира

57 санкционирани возачи на мотоцикли на територија на СВР Битола, три мотоцикли одземени

M T

Силен земјотрес ја потресе Херцеговина, се почувствува и во Хрватска

M T

58 санкционирани возачи на мотоцикли во Битола, три мотоцикли одземени

M T

СДСМ: Настанот во Битола не треба да се политизира, да бидеме мудри и да не наседнуваме на сценарија

M T

Земјотрес од 4,1 степен ја погоди Црна Гора

M T

Земјотрес утрово регистриран во тетовско

M T