6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Кондовски: Битола ќе добие современа противпожарна заштита

Интегрален текст од изјава на кандидатот за градоначалник, Христо Кондовски:

Почитувани сограѓани,

Битола ќе добие современа противпожарна заштита по теркот на модерните европски градови.

На тоа не обврзува и традицијата. Битолската противпожарна станица е формирана во 1836 година. Првиот противпожарен одред во градот е и прв на Балканот во тоа време.

Битолската станица е значаен регионален противпожарен центар.

За да го зачува тој епитет потребни се нови и сериозни инвестиции. Во таа смисла најавувам изградба на нов современ објект за противпожарна заштита кој ќе биде лоциран во комплексот на АРМ.

Истиот ќе биде изграден по најсовремени стандарди и ќе ги исполнува сите потребни услови за непречено функционирање на единицата. Предвидени се и нови 15 вработувања на пожарникари.

Дополнително, комплетно ќе се обнови опремата на пожарникарите. Ќе се набават нови противпожарни возила за новата, но и за актуелната противпожарна единица.

Финансирањето на овој проект ќе биде преку општината, централната власт, невладини организации и фондации и странски проекти. За оваа цел општината по брза постапка ќе ја реализира целосната документација во согласнот со ГУП и ДУП.

Можеби ќе ве интересира

Претрес во Битола, приведени две лица

M T

Партијата за движење на Турците со поддршка за кандидатот за градоначалник на Битола, Христо Кондовски

M T

Кондовски: Бесплатен јавен превоз во два термини секој работен ден

M T