28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar Направи Сам

Вкусна зимница: Направете пиперки во сенф

Пиперката е неизбежен зеленчук во секоја зима. Се користи за да се направи она што секој најмногу сака да го јаде во зима, а тоа е ајварот. Но, пиперките може да се користат и на многу други начини.

Ако се уште не сте го пробале овој рецепт, крајно време е да го направите тоа, а ако веќе сте го пробале, тогаш знаете колку е вкусно.

Пиперките во сенф можете да ги послужите како салата со малку месо и не ви треба ништо друго. Всушност, можеби само парче топол домашен леб.

Состојки:

-10 пиперки
-150 мл вода
-70 мл оцет
-2 лажици шеќер
-1 лажица сол
-5 зрна бибер
-2 ловорови лисја
-200 гр сенф
-150 мл масло

Подготовка: Исечете ги пиперките на ленти. Во тенџерето ставете вода, оцет, бибер, шеќер, сол и ловоров лист. Ставете ја пиперката и варете со поклопен капак 15 минути. Соединете го сенфот и маслото добро, потоа додадете ги сварените пиперки во смесата и добро измешајте. Смесата ставете ја во тегли. Да се ​​чува во фрижидер.

Можеби ќе ве интересира

Сочни, чоколадни, се топат во уста – рецепт за легендарните Нанаимо коцки

M T

Вкусен и лесен рецепт за стек

M T

Еве што треба да земате секое утро пред појадок за да го регенерирате вашето тело

M T