6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија Во тренд...

Народниот правобранител за трагедијата во Тетово – Само ефикасна истрага ќе докаже дека функционира правната држава

Народниот правобранител изразува длабоко жалење за трагичниот настан во болницата во Тетово, во кој животот го загубија голем број пациенти хоспитализирани за лекување од Ковид-19, а во кој има и повредени пациенти и здравствени работници.

„Сцените од ширењето на пламените јазици, борбата за спасување на секој човечки живот никого не можат да го остават рамнодушен.Секоја слика од овој немил настан создава болка и предизвикува тага за загубата која ја претрпеа голем број семејства“, се вели во соопштението испратено од таму.

Народниот правобранител изразува сочувство до семејствата на трагично загинатите лица, а воедно изразува надеж за брзо закрепнување и оздравување на повредените во овој настан. Смета дека само со брза и ефикасна истрага ќе се докаже дека функционира правната држава- системот.

„Одговорност за трагичниот настан мора да има. Тоа државата во најмала рака им го должи на семејствата кои останаа без своите најблиски“, потенцира Народниот правобранител.

Можеби ќе ве интересира

Пендаровски: Очекувам надлежните да ги утврдат причините за трагедијата каква што не се памети досега

M T

Човечки остатоци пронајдени кај рудник за јаглен на Нов Зеланд, 11 години по несреќата

M T

Три лица повредени во сообраќајка кај Тетово

M T