Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик Здравје

НЕ СТЕ ДЕБЕЛИ: Еве зошто водата се задржува во вашето тело

Ако имате проблем со вишок килограми кои постојано се враќаат, се чувствувате подуено и непријатно во сопствената кожа, можеби се работи само за грешки во исхраната што доведуваат до акумулација на вода во телото.

Еве како да спречите задржување на водата.

Јадете повеќе цитрус

Цитрусот може да го намали отокот. Не јадете премногу за да спречите алергии. Најдобро е да го јадете најмалку 4 часа пред спиење.

Обидете се со наизменични тушеви

Друго решение за оток е наизменично туширање со топла и ладна вода. Масирајте го телото со млаз вода почнувајќи одоздола, долж лимфниот тек. Избегнувајте ледена и врела вода. Топло и ладно – ова е идеален режим за вашите крвни садови и лимфниот систем.

Вклучете протеини во вашата исхрана

Здравата исхрана со многу животински протеини, како што се јајца, месо, млеко, сирење и риба, е клучна за елиминирање на вишокот вода.

За да избегнете задржување на водата, пијте повеќе вода

Можеби звучи збунувачки, но многу течности помагаат да се отстрани вишокот течност од телото. Кога на телото му недостасува вода, почнува да задржува течност за да спречи понатамошна загуба. Ова доведува до задржување на водата и нарушување на рамнотежата на течности.

Заменете со зачини и лук

Неопходно е да се одржи вистинската рамнотежа на вода и сол во телото. Прекумерното внесување сол е една од најчестите причини за оток. Ако сакате вашата храна да биде повкусна, само додајте зачини и лук наместо сол.

Јадете храна богата со магнезиум

За да го одржувате вашето тело добро да работи и да спречите појава на камења во бубрезите, јадете храна богата со магнезиум. Тоа се какао, леќата, бадеми, каша, ориз, спанаќ, овес и авокадо.

Бидете поактивни – пливајте, возете велосипед и пешачете

За да спречите оток или барем да ја намалите непријатноста во нозете, вежбајте редовно. Возење велосипед, одење и пливање одговараат на речиси сите и не ги оштетуваат зглобовите. Започнете со 15 минути дневно и ќе ги видите резултатите.

Пробајте масажа со четка

Сувата масажа е подобра од секој пилинг. На овој начин ги отстранувате мртвите клетки, ја подобрувате циркулацијата и ќе забележите колку вашата кожа станува сјајна и мазна. Масажата може да трае помеѓу 3 и 8 минути и најдобро е да се масира по малку секој ден. Обидете се да масирате по лимфниот тек.

Пијте чај од магдонос и сок од брусница наместо кафе

Магдоносот помага да се отстрани вишокот вода. Еве еден добар рецепт за чај од магдонос: исечкајте 50 грама магдонос и варете го во 250 мл вода неколку минути. Кога ќе го тргнете од оган, оставете го магдоносот да отстои уште 30 минути. Процедете и земете една лажица пред јадење неколку пати на ден.

Брусницата е богата со магнезиум и ќе помогне да се спречи оток.

Фрлете ги слатките

Слатките и премногу јаглехидрати доведуваат до задржување на водата и зголемување на телесната тежина. Затоа, најдобро би било да заборавите на чоколадите и бисквитите и да ги замените со бобинки.

Можеби ќе ве интересира

Тело на нуркач и 50 килограми кокаин пронајдени на брегот на река во Австралија

M T

Со пиење мешавина од вода и ОВОЈ 1 зачин ги ТОПИТЕ килограмите

M T

ТЕЛОТО Е ПРЕОПТОВАРЕНО СО ТОКСИНИ – Овие симптоми предупредуваат дека е крајно време да се исчисти телото

M T

Еве што ќе се случи ако испиете чаша вода после кафе

M T

Ги чисти органите за варење, но тоа не е се: Еве што се случува во телото ако пиеме топла вода секое утро на празен стомак

M T

Размрдајте се! Еве што се случува во вашето тело ако трчате 30 минути

M T